Co wybrać – mop parowy czy zwykły?

| 0 Komentarzy
Mop parowy czy zwykły? Porównaj i sprawdź, która opcja będzie dla Ciebie lepszym rozwiązaniem!

W związku z postępem technologicznym coraz częściej rodzi się pytanie, co wybrać do zmywania podłóg: mop parowy czy zwykły? Jeszcze kilka lat temu nie był to dylemat, ponieważ oferta mopów parowych była mocno ograniczona i stosunkowo droga. Obecnie jednak możemy znaleźć wiele innowacyjnych modeli i to w przystępnych cenach. Będą to m.in. mopy parowe Vileda, Karcher, Silvercrest, a nawet urządzenia takich producentów jak Tefal, Philips oraz Xiaomi. Pytanie jednak, czy mimo wszystko nie lepiej pozostać przy klasycznym rozwiązaniu? Nasz poradnik rozwieje Twoje wątpliwości i pomoże Ci wybrać optymalną opcję!

Mop parowy czy zwykły? Co lepiej wybrać?

Na pytanie, co lepiej wybrać: mop parowy czy zwykły, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Niektórzy na zawsze pozostaną wierni tradycyjnym zmywakom, kiedy inni wolą eksperymentować z nowoczesnymi sprzętami. Mop parowy idealnie sprawdzi się jako wyposażenie w każdym domu, ale także jako profesjonalny sprzęt w firmach sprzątających. W mopach parowych jest wykorzystywana para wodna i dzięki gorącej temperaturze łatwo usuwają brud z różnych powierzchni. Są wyposażone w zbiorniki na wodę oraz grzałkę, która ją podgrzewa.

Mop parowy umożliwia dokładne czyszczenie podłóg, dzięki niemu nie musisz sięgać po chemiczne środki czystości – wystarczy woda i zasilanie. Gorąca para dokładnie wnika w materiał i usuwa wszelkie zabrudzenia skuteczniej niż tradycyjny mop. Dodatkowo modele parowe nie zostawiają tyle wilgotnych plam w przeciwieństwie do jego klasycznej wersji. Co więcej, oprócz czyszczenia kafelek, mop parowy dobrze sprawdzi się podczas sprzątania innych powierzchni. Dzięki wymiennym końcówkom usuniesz plamy z fug, kafelek naściennych, a nawet piekarnika.

Mop parowy – czy warto w niego inwestować? Cena mopów parowych jest zróżnicowana i zależy od marki i modelu, jednak trzeba mieć na uwadze fakt, że są to droższe urządzenia niż te tradycyjne. Z drugiej strony, przy wyborze klasycznego mopa musisz wydawać oszczędności na detergenty, więc z biegiem czasu suma pieniędzy zainwestowanych w mop parowy się zwróci. Popularni producenci oferują swoje produkty już od ok. 200 zł, więc z pewnością znajdziesz coś, co nie zrujnuje Twojego budżetu.

Oczywiście opinie będą różne pod względem tego, co jest lepszym wyborem: mop parowy czy zwykły. Pierwsza opcja jednak z pewnością lepiej sprawdzi się dla osób, które cenią sobie komfort pracy. Pomimo tego, że istnieje wiele rodzajów klasycznych urządzeń do mycia podłóg – ich użycie wymaga większego wysiłku niż w przypadku mopa parowego. Natomiast tradycyjne mopy i wkłady również mają wiele plusów. jednym z nich jest możliwość wielokrotnego prania końcówki.

Charakterystyka mopów parowych i zwykłych wyciskanych

Aby zdecydować, czy lepszą opcją będzie mop parowy, czy zwykły wyciskany z wiadrem, warto dokładniej opisać charakterystykę obu rozwiązań. Szczególnie należy skupić się na działaniu mopów parowych, gdyż są one mniej znane dla konsumentów – w końcu klasyczny mop obrotowy praktycznie każdy z nas posiadał w domu.

Mopy parowe

Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, mop parowy to urządzenie, które wykorzystuje parę wodną do usuwania plam z różnych typów powierzchni. Niewątpliwą zaletą jest to, że to urządzenie radzi sobie nawet ze starymi zaschniętymi plamami. Wysoka temperatura rozpuszcza nawet tłuste zabrudzenia, dzięki czemu używa się jej nie tylko do mycia podłóg, kafelek naściennych, a nawet tapicerek. Mop parowy to dobry pomysł na prezent nawet dla osoby starszej, gdyż jego obsługa nie wymaga specjalnych umiejętności, posługiwanie się z nim jest bardzo proste.

Przed pierwszym uruchomieniem mopa parowego warto zapoznać się z jego wszystkimi elementami. Zwykle jest on wyposażony w prostokątną lub trójkątną głowicę oraz zbiornik na wodę. Wystarczy napełnić i włączyć urządzenie za pomocą wyznaczonego przycisku. Gdy temperatura cieczy wzrośnie do odpowiedniego stopnia, będziesz mógł zacząć sprzątać. W zależności o modelu proces grzania wody może trwać od kilku minut do kilku sekund. Opinie o mopach parowych często są pozytywne, a to z pewnością za sprawą wygody i łatwego użytkowania.

Istnieje kilka różnic pomiędzy dostępnymi na rynku modelami. Mop parowy akumulatorowy to urządzenie bezprzewodowe, którym zainteresują się Ci, co szybko się irytują zbyt dużą liczbą kabli. Dzięki akumulatorowi możesz odłączyć sprzęt od prądu, a będzie działał przez tak długi czas, na jaki pozwoli mu bateria. Niektórzy preferują modele wyposażone w przewody, decydując się na nie, mają bowiem pewność, że nie rozładują się one zbyt szybko. Taka opcja jest dobra podczas czyszczenia dużych pomieszczeń, gdzie sprzątanie wymaga nieco więcej czasu.

W czasie zakupu odpowiedniego mopa parowego należy zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów – jednym z nich jest głowica zamontowana w urządzeniu. Przyjęło się, że im szersza, tym lepiej się sprawdzi w trakcie codziennego użytkowania. Większe rozmiary głowicy umożliwiają łatwiejsze umycie większego obszaru powierzchni za pomocą jednego ruchu. Oprócz tego parametru ważna jest również moc elektryczna. Oczywiście im większa, tym szybciej mop będzie się włączał i sprawniej pracował, za minimum uznaje się 1200 W.

Na to, czy mop parowy jest dobry, wpływają także pozostałe aspekty. Jednym z nich jest ciśnienie – większe wartości odpowiadają za efektywniejszą pracę i łatwiej radzą sobie z trudnymi zabrudzeniami. Za standard uznaje się minimum 3 bary. Podczas wyboru swojego sprzętu warto zainteresować się jego wagą. Dobrze, gdyby mop nie ważył więcej niż 4 kilogramy. Cięższe modele mogą być trudniejsze do trzymania w rękach, a co za tym idzie, niewygodne w użytkowaniu. Podczas dokonywania zakupów należy sprawdzić długość przewodu i pojemność zbiornika na wodę.

Mop parowy – czy warto sięgać po to rozwiązanie? Z pewnością to akcesorium, które ma wielu zwolenników, jak i przeciwników. Niektórzy użytkownicy preferują jednak klasyczne rozwiązania. Standardowy zmywak kojarzy się z mobilnością. Można go użyć w każdym miejscu, nie wymaga podłączenia do zasilania, nie trzeba czekać, aż się naładuje (tak jak w przypadku urządzeń z akumulatorem). Klasyczny mop jest także o wiele lżejszy i tańszy od parowego. Niestety wymaga używania detergentów i nie zmywa aż tak dokładnie, jak jego unowocześniony konkurent. W związku z tym każdy indywidualnie musi podejść do tego, czy lepszy będzie dla niego mop parowy, czy zwykły i sprawdzony wariant. Warto jednak przybliżyć jeszcze kilka różnić, zalet i wad, aby ułatwić podjęcie decyzji.

Tradycyjne mopy

Mop klasyczny można kupić w wielu wariantach, a wybór najlepszej wersji powinno dostosować się do swoich potrzeb. Jednym z najpopularniejszych modeli dostępnych na rynku jest tradycyjny mop o płaskim i prostokątnym kształcie. Można go dostać w większości sklepów stacjonarnych i kosztuje naprawdę niewiele. Plusem zwykłego mopa jest możliwość wyprania wymiennej końcówki, co pozwala na dbanie o środowisko. Niestety z drugiej strony trzeba często wymieniać wodę, co może nie być zbyt komfortowe dla każdego użytkownika.

Przy zakupie klasycznego mopa musisz także liczyć się ze stałymi wydatkami na detergenty i środki do mycia podłóg. Kolejnym tradycyjnym modelem są mopy obrotowe, których użycie jest naprawdę proste. Obrotowa głowica oraz regulowany uchwyt pozwalają na dopasowanie go do wzrostu osoby czyszczącej. Ciekawym rodzajem mopów klasycznych jest mop ze spryskiwaczem. Dzięki takiemu rozwiązaniu unika się wymiany wody w wiadrze, co na pewno spodoba się użytkownikom ceniącym sobie wygodę i komfort podczas sprzątania.

Lepiej wybrać mop parowy czy zwykły? Zalety i wady obu rozwiązań

Podczas charakterystyki mopów parowych i zwykłych w dużej mierze zostały nakreślone zalety i wady obu opcji. Warto jednak podsumować wszystkie plusy i minusy w jednym miejscu, aby ułatwić wybór co będzie lepsze: mop parowy czy zwykły.

Zalety i wady mopów parowych

Zalety:

  • nie wymagają korzystania ze środków chemicznych;
  • brak wiadra i konieczności wymieniania wody;
  • bakteriobójcze działanie pary;
  • szybkie wysychanie powierzchni – mopy parowe nie zostawiają dużej ilości wody;
  • użytkowanie nie wymaga dużego wysiłku fizycznego;
  • nadają się do różnych powierzchni (ale nie wszystkich), a nawet do mycia niektórych urządzeń domowych.

Wady:

  • wyższa cena;
  • waga niektórych modeli może być mniej wygodna w użytkowaniu;
  • możliwość poparzenia się przy niestosowaniu się zaleceń producenta;
  • kabel ograniczający zakres ruchu lub akumulator, który może rozładować się przed zakończeniem sprzątania;
  • sprzęt może ulec awarii technicznej, która będzie wymagała naprawy lub całkowitej wymiany.

Zalety i wady mopów tradycyjnych

Zalety:

  • niska cena;
  • brak ograniczeń związanych z obecnością kabla lub wytrzymałością akumulatora;
  • proste użytkowanie i wytrzymałość na długie lata;
  • możliwość wielokrotnego prania wkładów.

Wady:

  • konieczność użycia środków chemicznych;
  • wymagają częstego wymieniania wody w wiadrze, a także wyciskania wkładu;
  • wolne wysychanie umytych powierzchni;
  • są mniej skuteczne w czyszczeniu i wymagają więcej wysiłku.

Czy mop parowy nadaje się do paneli?

Wiele osób ma dylemat w kwestii tego, czy mop parowy nadaje się do paneli. W końcu kupując droższy sprzęt, oczekujemy uniwersalnego zastosowania. Nie chcemy też sytuacji, gdzie podczas sprzątania uszkodzimy podłogę w domu. Tutaj pojawia się jednak kolejna wada mopów parowych, ponieważ niestety nie każdy rodzaj podłogi jest odpowiedni do czyszczenia za pomocą pary.

Na działanie mopów parowych szczególnie narażone są powierzchnie drewniane pokryte woskiem lub olejem. W tym przypadku zaleca się raczej czyszczenie podłogi na sucho lub za pomocą lekko wilgotnej ściereczki. Para i wysoka temperatura mogą negatywnie wpłynąć na właściwości powierzchni (pokryty wosk może się nawet rozpuścić).

Co w innych przypadkach, np. mop parowy a panele laminowane? Ten rodzaj podłogi jest zdecydowanie bezpieczniejszy do czyszczenia parą – warto tylko zwrócić uwagę na jej wodoodporność. Nie musisz także obawiać się, czy mop parowy nadaje się do paneli winylowych. Taka powierzchnia jest dobrze przystosowana do mycia na mokro i cechuje się trwałością na różne czynniki. Warto jednak podkreślić, że nawet w sytuacji, gdy podłoga drewniana nadaje się do czyszczenia mopem parowym, to należy robić to uważnie, delikatnie i rzadko. Co więcej, dobrze jest sprawdzić zalecenia producenta, ponieważ każdy model może się nieco różnić pod względem użytkowania.

Przykłady polecanych mopów parowych i zwykłych

Konkretne przykłady mogą pomóc w podjęciu ostatecznej decyzji, co będzie lepsze – mop parowy czy zwykły. W związku z tym podajemy po dwie propozycje z każdego rodzaju. Są to najbardziej polecane, funkcjonalne i popularne mopy na rynku.

Mop parowy Vileda Steam Plus XXL

W polecanych propozycjach nie sposób pominąć mop parowy Vileda Steam Plus XXL. Opinie na jego temat są bardzo pozytywne, a wynikają one z wielu zalet urządzenia. Przede wszystkim cechuje się szybkim nagrzewaniem, lekką konstrukcją i szeroką nakładką. Co więcej, Vileda Steam Plus XXL sprawdzi się nie tylko do parkietów i płytek. Jest to też mop parowy do dywanów.
Mop parowy Vileda Steam Plus XXL

Mop parowy Vileda Steam Plus XXL

Mop parowy Black&Decker 15 w 1 FSMH13151SM

Innym przykładem będzie droższy mop parowy od marki Black&Decker. Cena podyktowana jest głównie uniwersalnością sprzętu. Mop może być wykorzystywany nie tylko do różnych rodzajów podłogi, ale też m.in. do czyszczenia luster, piekarników, kabin prysznicowych, baterii kuchennych i łazienkowych, a nawet do odświeżania tapicerki czy elementów garderoby. Podobnie jak mop parowy Vileda, urządzenie nagrzewa się w zaledwie 15 sekund, zabija aż 99,9% bakterii i zarazków, a do tego nie potrzebuje użycia chemikaliów.
Mop parowy Black&Decker 15 w 1 FSMH13151SM

Mop parowy Black&Decker 15 w 1 FSMH13151SM

Mop z wiadrem Vileda Turbo

Klasycznym polecanym wariantem będzie mop obrotowy Vileda. Zestaw Turbo przeznaczony jest do czyszczenia różnorodnych zabrudzeń i powierzchni – nadaje się nawet do parkietu oraz drewna. Warto zwrócić uwagę na konstrukcję, która umożliwia skuteczne mycie podłóg bez większego wysiłku. Wiadro ma pojemność aż 10 litrów, dzięki czemu wymiana wody nie będzie wymagana tak często.
Mop z wiadrem Vileda Turbo

Mop z wiadrem Vileda Turbo

Mop z wiadrem Vileda Ultramax Box

Mopy Vileda zdecydowanie wygrywają z konkurencją – niezależnie czy mowa o mopach parowych czy zwykłych. Popularną opcją wśród konsumentów jest też zestaw Ultramax Box, czyli płaski mop wyciskany. Vileda zaprojektowała funkcjonalną końcówkę mopa i wiadro, aby wyciskanie nadmiaru wody było niezwykle proste. Co więcej, uwzględniono nawet specjalną strefę Power Zone, czyli wyprofilowane punkty nacisku na spodniej części powierzchni czyszczącej. Produkt dostępny jest z szerokością wkładu 35 cm lub 42 cm.
Mop z wiadrem Vileda Ultramax Box

Mop z wiadrem Vileda Ultramax Box

W zależności od Twoich preferencji i potrzeb czasami bardziej sprawdzi się mop tradycyjny, a w innych sytuacjach – mop parowy. Jeśli cenisz sobie komfort i nie lubisz korzystać z tradycyjnego zmywaka, a ciągła wymiana wody Cię męczy, postaw na mop parowy. Zdecydowanie ułatwia on codzienne sprzątanie, a w dodatku jego użycie nie wymaga dodawania środków chemicznych, które nie sprzyjają dzieciom i alergikom.

Z drugiej strony, jeśli cenisz sobie mobilność, sprzątasz dużą powierzchnię i nie chcesz martwić się kablami, a bateria akumulatora może nie starczyć na wyczyszczenie wszystkich pomieszczeń, postaw na mop tradycyjny. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki i podane propozycje pomogły Ci zdecydować, czy lepszym rozwiązaniem będzie dla Ciebie mop parowy, czy zwykły zmywak z wiadrem.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 01:24
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.